• ایران و آمریکا مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در فرآیند تقابل با ایالات متحده آمریکا

کتاب ایران و آمریکا مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در فرآیند تقابل با ایالات متحده آمریکا توسط دکتر فرزاد آزادی سال 1398 در انتشارات آریا دانش چاپ شده است.

در حال و هوای جنگ سرد دهه 1950، آمریکا سیاست پروپاگاندای فعالی را با هدف وارد کردن خاورمیانه در ائتلاف جهانی بر ضد شوروی در این منطقه آغاز کرد. در این چارچوب، ایران به دلیل موقعیت راهبردی اش در نزدیکی شوروی و همچنین منابع نفتی گسترده اش، یکی از اهداف اصلی آمریکا بود. عملیات پروپاگاندایی که سیا آن را در سال 1953 با هدف سرنگونی دولت ملی گرای محمد مصدق هدایت کرد، نمونه­ی برجسته ای از این فعالیت هاست. به نوشته ی دونالد ویلبر، طراح اصلی کودتای 1953، سیاست عملیات پروپاگاندای عظیمی را علیه مصدق و دولت او رهبری کرد که البته هدف اصلی آن، شخص مصدق بود.

در سال های پس از انقلاب اسلامی 1979، امریکا همچنان به استفاده از پروپاگاندا به منزله ی ابزاری برای تغییر حکومت در ایران ادامه داده است. این اقدامات پروپاگاندا محور، در چارچوب فعالیت­های تبلیغاتی جهانی آمریکا پس از یازده سپتامبر با هدف تسخیر دل­ها و افکار مردم جهان اسلام، نیرویی تازه یافته است. بنابراین در مقطع کنونی لازم است موضوعات مربوط به روابط ایران و آمریکا، از نزدیک کانون توجه قرار گیرند.

فرماندهی معظم کل قوا در این رابطه و برای مقابله با تهدیدها و اقدامات نرم دشمن در آینده می­فرمایند: ما عناصر قدرت فراوانی داریم، اینها را باید حفظ کنیم و روز به روز افزایش دهیم. ما ضعیف نیستیم، باید در مقابل تهدید آمادگی داشته باشیم، اگر نداریم باید آمادگی ایجاد کنیم و اگر داریم حفظ کنیم و افزایش دهیم. در مقابل اعلان جنگ، اعلان همه­جانبه، روی دفاع همه جانبه تکیه و تأکید می­کنم و در مقابل اقدام به جنگ، اقدام به دفاع و ضربه متقابل.[1]

با وجود اهمیت اقدامات آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، تاکنون پژوهشی جامع در این باره انجام نشده است. این کتاب به منزله نخستین گام برای پر کردن این خلأ،  می­کوشد تا سیاست ها و اقدامات آمریکا را در قبال جمهوری اسلامی ایران را به گونه ای عمیق بررسی کند. کتاب پیش رو با رویکردی انتقادی به ارزیابی اقدامات آمریکا در قبال ایران پرداخته است. به دلیل اهمیت موضوع و همچنین برای دست یافتن به تحلیلی جامع تر از سیاست های آمریکا در قبال ایران، لازم است از ارائه روایتی صرفا توصیفی و جزئی فراتر رفته و علاوه بر حوزه سیاسی، زمینه های دیگر اجتماعی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی را نیز که در مباحث مربوط به سیاست های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران مشارکت می­کند، واکاوی نمود. اثر حاضر تحلیل خط مشی سیاست های آمریکا در قبال جمهوری اسلای ایران با واکاوی آن در پنج حوزه، درک منحصر به فردی را از گزینه­هایی که در دسترس سیاست­گذاران آمریکا قرار دارند، فراهم می­آورد. از طرفی بر اساس این تحلیل، مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران در مقابله با آن به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری به ارائه راهکار می­پردازد.

امید است این کتاب مورد توجه دانشجویان، اساتید و پژوهشگران قرار گیرد.

 [1] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام: 27/12/80.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ایران و آمریکا مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در فرآیند تقابل با ایالات متحده آمریکا

 • تولید کننده: انتشارات آریا دانش
 • کد محصول: 974
 • چاپ: 1
 • شابک: 9-20-6524-622-978
 • صفحات: 285
 • جلد: شومیز
 • قطع: وزیری
 • زبان: فارسی
 • تاریخ انتشار: 12 آذر 1399
 • موجودی: در انبار
 • 450,000ريال


برچسب ها: ایران و آمریکا مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در فرآیند تقابل با ایالات متحده آمریکا